اعتماد صنعت پالایشگاه و پتروشیمی به نانوکاتالیست ایرانی

یک شرکت نفتی در سال گذشته بیش از ۲هزار تن از نانوکاتالیست‌ها را به مجتمع های پتروشیمی، پالایشی و فولادی کشور فروخته که این حاکی از اعتماد صنایع کشور به محصولات دانش‌‌بنیان داخلی است.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ یک شرکت فعال در عرصه صنعت نفت و گاز یکی از تولیدکنندگان نانوکاتالیست در کشور است که بیش از ۳۰ محصول دانش‌بنیان نانویی به بازار عرضه کرده است.

در همین ارتباط نانوکامپوزیتی برای چاپ سه‌بعدی ارزان روی منسوجات ساخته شد درمان ۱۰ روزه جراحات با نانو زخم‌پوش‌های حاوی دارو تولید روزانه ۲۰ تُن ضدعفونی‌کننده نانو مورد نیاز بازار داخلی است.

احسان ابراهیمی،مدیر روابط عمومی این شرکت نفتی گفت: به تازگی گواهی‌ نانومقیاس نانوکاتالیست انتقال آب-گاز دما پایین (Low Temperature Shift Catalyst) را دریافت کرده‌ایم، کاتالیستی که در تولید هیدروژن در صنایع پالایشگاهی و در تولید اوره و آمونیاک در صنایع پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از پاییز سال گذشته تا کنون پالایشگاه شیراز این نانوکاتالیست را در فرآیندهای خود استفاده کرده است. بسیار باعث امیدواری است که صنعت پالایشگاهی به محصولات دانش‌بنیان داخلی اعتماد کرده است و این اعتماد به حدی بوده که تا کنون حجم خرید این نانوکاتالیست توسط صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی به بیش از ۲۵۰ هزار لیتر می رسد.

ابراهیمی جلوگیری از توقف خط تولید پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و فولادی کشور در دوره تحریم را یکی از اهداف مهم این شرکت نفت و گاز خواند و افزود: به عنوان یکی از دارندگان بزرگ مخازن گاز جهان، بازار این نانوکاتالیست‌ها در داخل کشور بسیار وسیع بوده و اولویت اول ما تامین نیاز بازار داخلی است. هر چند طی ۳ سال گذشته به دنبال ایجاد زیرساخت برای صادرات بوده‌ایم و از این رو به زودی خبرهای خوبی در حوزه صادرات نیز منتشر خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بعد از استفاده پالایشگاه شیراز، شرکت‌های پتروشیمی رازی و پتروشیمی پردیس در حوزه استفاده از کاتالیست LTSC با شرکت نفت و گاز سرو قرارداد منعقد کرده‌اند و سفارش این شرکت ها توسط شرکت نفت و گاز سرو در حال تولید است.

شرکت‌های بزرگ و قدرتمند خارجی در حوزه کاتالیست از دیرباز در ایران حضور داشته و ایران را بخشی از بازار خود می‌دانند بنابراین فعالیت در این حوزه برای شرکت‌های ایرانی دشوار بوده است. اعتماد به شرکت‌های داخلی فرصت مناسبی برای رشد و گسترش محصولات ایرانی در صنعت مهم پالایشگاه و پتروشیمی ایجاد می کند.