خاک بی تدبیری بر صورت زیبای کلاچوی دهدشت

سال ۸۶ در صحرای کلاچوی کهگیلویه ۱۰۲ هکتار از مستعدترین اراضی کشاورزی را با هدف احداث پتروشیمی محصور کردند ولی بعد از ۱۳ سال بر صورت توسعه در این دیار چیزی جز خاک نمانده است.

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ کلنگ پتروشیمی دهدشت در سال ۸۶ در زمینی به مساحت ۱۰۲ هکتار در منطقه «کلاچو» در مستعدترین زمین‌های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد و در شرق دهدشت به زمین زده شد و بنا به گفته محمدرضا باهنر نایب رئیس وقت مجلس شورای اسلامی قرار بود بعد از هزار این واحد صنعتی به بهره برداری برسد.

چندین هزار روز از وعده نایب رئیس وقت مجلس گذشته است، هنوز آتش پتروشیمی دیده نشده ولی دودش به چشمان مردمان این دیار رفته و به صورت مستمر آنان را اذیت می‌کند و بر صورت توسعه و رفاه چیزی جز خاک دیده نمی‌شود.

این واحد پتروشیمی با هدف تولید سالانه سه هزار تن مواد پلی اتیلن سنگین و اشتغال قریب به ۳۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و سه هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم به زمین خورد، ولی هنوز جز دردسر فایده‌ای برای مردم نداشته است و اگر به کشت گندم و جو و یا گوجه فرنگی و دیگر محصولات کشاورزی اختصاص می‌یافت، بدون شک سهمی در اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد داشت.

کهگیلویه از دیر باز مُهر بُن‌بستی بر پیشانی‌اش خورده و جمعیت بیش از ٢� � هزار نفری این منطقه به طرح‌هایی نظیر پروژه جاده پاتاوه_دهدشت و پتروشیمی چشم دوخته‌اند تا شاید منطقه گرمسیری کهگیلویه از بن‌بست اقتصادی خارج شود.

این شهرستان با نرخ بیکاری بیش از ١۴ درصد بیشترین نرخ بیکاری در استان را دارد و نبود زیرساخت‌های لازم و در بن‌بست ارتباطی قرار گرفتن این شهرستان باعث شده تا هر ساله از جمعیت این منطقه کاسته‌شود.

در سال ٨۶ که کلنگ پتروشیمی دهدشت همزمان با پتروشیمی لردگان در استان چهارمحال و بختیاری به زمین زده شد جوانان این منطقه در اندیشه مهیا شدن برای استخدام زود هنگام در این پتروشیمی بودند اما بعد از گذشت ١٣ سال چراغ‌های پتروشیمی لردگان روشن و در حال فعالیت بوده، ولی پتروشیمی دهدشت همچنان در پیچ و خم کمبودها از تمام شکل یک پتروشیمی فقط تابلویی رنگ و رو رفته دارد.

این پتروشیمی تاکنون سه نماینده مجلس و دو دولت را تجربه کرده و همواره یکی از محل وعده‌های نامزدهای انتخاباتی بوده و جالب هست که نمایندگان مجلس کهگیلویه همین پیشرفت لاک‌پشتی و اندک پتروشیمی دهدشت را سعی دارند به‌نام خود مصادره کنند.

سید محمد موحد نماینده مردم شهرستان کهگیلویه در مجلس یازدهم از روزهای آغازین حضور در مجلس یازدهم به مردم دیار محروم کهگیلویه وعده تحقق پتروشیمی دهدشت را داد و در راستای تحقق این وعده تاکنون پیگیری و بازدیدهای را داشته است.

حال پتروشیمی دهدشت با انعقاد قرارداد با پیمانکار شروع به فعالیت نموده و به گفته معاونت اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد این پروژه برای اجرا مشکل مالی ندارد.

صمیمی میزان سرمایه‌گذاری لازم در پتروشیمی دهدشت را یک هزار و ٧� � میلیار تومان عنوان کرد و گفت: میزان اشتغال در این پتروشیمی تا پایان سال به ٧� � نفر می‌رسد.

پیشرفت فیزیکی پروژه پتروشیمی دهدشت قریب به ٢٢ درصد گزارش شده‌ و هم‌اکنون بیش از ١٧٣ نیرو در قالب ۴ شرکت در حال انجام فعالیت در این پروژه هستند.

باید دید آیا روند پیشرفت پتروشیمی دهدشت بعد از ١٣ سال از حالت لاک‌پشتی خارج می‌شود و آیا این پروژه می‌تواند با پیشرفت قابل قبول کورسوی امید در جوانان دهدشتی را به نور امید تبدیل کند یا خیر؟